לא מצליחים להתרכז בעבודה? ייתכן שאתם מתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז

עובדים בהייטק ומתקשים להישאר מרוכזים בעבודה? מוצאים את עצמכם מוסחים בקלות, שוכחים דברים או חסרי מנוחה? אם כן, ייתכן שאתה חווים תסמינים של הפרעת קשב וריכוז.

מה היא הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה המשפיעה על היכולת של המוח לווסת קשב והתנהגות. אנשים עם הפרעת קשב וריכוז עשויים להתקשות להתמקד בפעילויות, לשכוח דברים בקלות ולהתקשות להשלים משימות. הם עשויים גם להיות חסרי מנוחה, קשוחים או אימפולסיביים. התסמינים האלה עלולים להפריע לחיי היומיום, למערכות היחסים ולביצועי העבודה. חשוב לציין שהפרעת קשב וריכוז לא נגרמת מעצלות, מהתמודדות עם חוסר מוטיבציה או מהורות לקויה. זהו מצב נוירולוגי הדורש אבחון וטיפול נאותים.

כיצד מאבחנים הפרעת קשב וריכוז?

אבחון הפרעת קשב וריכוז אינו תהליך פשוט, כי אין בדיקה אחת שיכולה לאבחן באופן מוחלט את ההפרעה. במקום זאת, האבחון הוא הערכה מקיפה, סקירת ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית וסדרת מבחנים להערכת קשב, זיכרון ותפקודים קוגניטיביים אחרים.

מי שמאובחן עם הפרעת קשב וריכוז יש לו דפוס מתמשך של חוסר תשומת לב, היפראקטיביות ואימפולסיביות שמפריעים לתפקוד ולהתפתחות היומיומית. תסמינים של חוסר תשומת לב עשויים להיות קושי לשמור על קשב במהלך משימות, לעיתים קרובות איבוד דברים, שכחה ונטייה להימנע ממשימות הדורשות מאמץ נפשי מתמשך. תסמינים של היפראקטיביות ואימפולסיביות הם התעסקות, חוסר מנוחה, הפרעה לאחרים וקושי להמתין בסבלנות.

אם אתם חושדים שיש לכם הפרעת קשב וריכוז, חשוב לפנות לאבחנה מקצועית אצל גורם רפואי מוסמך. האבחון יכול לעזור לכם להבין את הסימפטומים שלכם, לקבל מידע נוסף ולפתח תוכנית טיפול המותאמת לצרכים האישיים שלכם.

כיצד ניתן להתמודד עם הפרעת קשב וריכוז בעבודה?

התמודדות עם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז בעבודה יכולה להיות מאתגרת, אך ישנן מספר אסטרטגיות שיכולות לעזור לשפר את המיקוד והפרודוקטיביות.

חלוקת המשימות

משימות גדולות ומורכבות יכולות להיות מאתגרות וקשות לסיום לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז. חלוקת המשימות לחלקים קטנים יותר וקלים יותר להתמודדות יכולה לעזור להפוך אותן לפחות מאיימות ולהקל עליכם להשלים אותן. יתרה מזאת, החלוקה הזאת יכולה לעזור עם ניהול הזמן וההעדפות.

שימוש בטיימר

הגדרת טיימר לפרק זמן מסוים יכולה לעזור לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז להישאר ממוקדים ולעמוד במשימות שלהם. הטיימר יכול להיות מועיל במיוחד כשעובדים על משימות שהן פחות מעניינות, ולשפר את קצב העמידה במשימות.

 

 

הורדת הסחות הדעת

סביבות עבודה משוכללות יכולות להיות מלאות בהסחות דעת, כמו טלפונים מזמזמים והודעות במדיות השונות. מזעור הסחות הדעת האלה יכול לעזור לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז להישאר ממוקדים ופרודוקטיביים. תוכלו להפחית אותן באמצעות כיבוי הודעות, סגירת כרטיסיות מיותרות בדפדפן, שמיעת מוזיקה באוזניות אלחוטיות שוות שתטשטש את הרעש או עבודה במקום שקט.

הפסקות

יציאה להפסקות קצרות ותכופות יכולה לעזור לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז להיטען מחדש ולהתמקד שוב. בהפסקה תוכלו לצאת להליכה מהירה ברחבי המשרד, להתמתח או פשוט לקחת כמה נשימות עמוקות.  חשוב לשמור עליהן קצרות, שכן הפסקות ארוכות יותר עלולות להפריע לפרודוקטיביות ולמיקוד.

לסיכום

הפרעת קשב וריכוז יכולה להיות הפרעה מאתגרת לעובדי הייטק, אך חשוב לזכור שמדובר במצב הניתן לטיפול. באמצעות אבחון מקצועי ושימוש באסטרטגיות להתמודדות עם התסמינים, אנשים עם הפרעות קשב וריכוז יכולים לשפר את המיקוד והפרודוקטיביות במקום העבודה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

השארת תגובה