הצצה למרחב הלוחמה הדיגיטלי: הכירו את יחידת ממר"ם

אחד מיחידות הצבא הנחשבות ביותר, שרק החיילים הטובים ביותר מתקבלים אליה, היא יחידת ממר"ם. אם אתם מלש"בים המעוניינים להשתלב בחוד החנית של הסייבר בצבא, או שאתם מעוניינים לקרוא מידע כללי על היחידה היוקרתית הזאת, הכנו במיוחד בשבילכם מדריך מקיף על היחידה, על תפקידיה ועל תנאי הקבלה אליה. לפניכם כל המידע שאתם צריכים לדעת על ממר"ם.

מהי יחידת ממר"ם?

ממר"ם היא יחידה טכנולוגית בתוך אגף התקשוב וההגנה במטה הכללי, שתפקידה להגן על רשתות הטכנולוגיה של הצבא ולהתעסק בכל מה שקשור בסייבר ובלוחמה אלקטרונית. זוהי יחידת המחשוב הראשונה בצה"ל, שהוקמה בשנת 1959, ובסיס היחידה הוא מחנה מקלף (השלישות) שברמת גן. ממר"ם עומדת בחזית הטכנולוגיה של הצבא והיא זו השומרת על תקינות הרשתות הצבאיות, מפתחת את הלוחמה האלקטרונית הן מבחינת התקפה והן מבחינת הגנה, ומוודאת שהצבא כשיר מבצעית בתחום הסייבר. היחידה הזאת יוקרתית מאוד כיוון שהיא מקנה למשרתים בה ידע טכנולוגי רב ערך, ובוגרי היחידה מבוקשים מאוד בעולם ההייטק לאחר השירות ובהגעתם לאזרחות.

 

 

תהליך המיון, תנאי הקבלה ליחידה והשירות בה

המלש"בים המקבלים זימון ליחידות המחשוב, ובהן יחידת ממר"ם, הם אלו שיש להם פרופיל 72 ומעלה ודפ"ר 60 או יותר. כמו כן, המלש"בים האלו דירגו גבוה את תחום המחשבים בשאלון ההעדפות ביום המא"ה ונמצאו מתאימים לתפקידים האלו במהלך המיונים המקדימים. אם אתם לומדים מחשבים בתיכון בהיקף של 10 יחידות לימוד תקבלו יתרון והזדמנות להתמיין לתפקידים ייחודיים, אך לעיתים גם מלש"בים שלא למדו מחשבים בתיכון יקבלו זימונים ליחידות האלו.

יום המיונים ליחידה מתבצע באופן מקוון והוא מתרחש 3 פעמים בשנה, ובמהלכו כ-3,000 מלש"בים מתמיינים ל-15 תפקידים ביחידה. אורכו של היום הוא כ-5 שעות, ומומלץ שתכינו את עצמכם נפשית ומנטלית, וגם שיהיו לכם אוכל ושתייה בהישג יד. אם אתם סובלים מהפרעות קשב וריכוז, מומלץ שתודיעו על כך בהתאם כדי לבחון אפשרויות לעזרה במידת הצורך.

במהלך המיונים המלש"בים נדרשים להציג את הידע והיכולות שלהם במבחנים כמו קריאה והבנה של קוד תכנות (מבחן להב), חידות היגיון והשלמת סדרות, חשיבה לוגית, הבנת תהליכים וגם בחינה באנגלית ומבחן אישיות. אם עברתם את יום המיונים הזה ייתכן שתקבלו מיונים נוספים כדי שהיחידה תדע בדיוק איזה תפקיד בה הוא המתאים לכם ביותר. המבחנים האלו אינם קלים ומטרתם למצוא את המלש"בים הטובים ביותר, אך יש אפשרות להתכונן אליהם באמצעות קורסי הכנה מחברות ייעודיות. מלש"בים רבים מנצלים את ההזדמנות להתכונן בצורה מקצועית כדי להכיר את סוגי השאלות במבחן ולהגדיל כמה שיותר את הסיכוי שלהם להתקבל לאחת היחידות היוקרתיות ביותר בצבא ולשרת בתפקיד שישרת אותם גם בהמשך הדרך אחרי השירות הצבאי.

השירות ביחידה זו הוא למשך 32 חודשים, ותנאי זה תקף לגברים וגם לנשים. יש תפקידים ביחידה הדורשים קורס לפני הצבא (קד"צ), ויש גם תפקידים הדורשים חתימת קבע כתנאי קבלה.

רשימת התפקידים שביחידת ממר"ם

ביחידת ממר"ם יש הרבה תפקידים מגוונים, למשל:

  • תפקידים הקשורים לפיתוח תוכנה ולתחזוקה שלה כמו בודקי תוכנה, תוכניתנים, מפתחי לומדות, מנהלי שרתים ועוד.
  • תפקידים הקשורים להגנה וסייבר כמו מטמיעי טכנולוגיות סייבר, מיישמי הגנה, חוקרים ומפתחים בתחום אבטחת המידע והגנת סייבר ועוד.

לסיכום

יחידת ממר"ם היא אחת מהיחידות הוותיקות ביותר של צה"ל, הפועלת כבר מ-1959 במטרה לשמור על תקינותו המבצעית של הצבא בתחום הסייבר והטכנולוגיה. זוהי יחידה יוקרתית מאוד משום שהיא מקנה למשרתים בה ידע מקיף וחשוב הנחוץ גם באזרחות בחברות ההייטק השונות. תהליך המיון ליחידה זו לא קל ועמוס במבחני ידע, אך באמצעות הכנה נכונה תוכלו גם אתם לעבור את המבחנים ולשרת באחת היחידות הנחשבות ביותר של צה"ל.

השארת תגובה